
Söndag på bloggen innebär att jag deltar i En smakebit på søndag. Smakbitarna hittar man hos Astrid Terese på bloggen Betraktninger.
Första jobbveckan efter ledigheterna genomförd. Hu, vad trött man är på kvällarna! Läsningen har gått lite långsammare, men inget annat hade jag förväntat mig. I fredags kväll så började jag på en ny bok: The Underground Railroad av Colson Whitehead. Det är en hyllvärmare sen 2018 som jag plockat upp, mest för att vi skaffat Amazon Prime och jag vill se serien. Men helst läsa boken först. Eftersom jag också ska läsa ett manus den här helgen så blir det lite mindre läst än ”vanligt” (vad nu det är).
The music stopped. The circle broke. Sometimes a slave will be lost in a brief eddy of liberation. In the sway of a sudden reverie among the furrows or while untangling the mysteries of an early-morning dream. In the middle of a song on a warm Sunday night. Then it comes – the overseer’s cry, the call to work, the shadow of the master, the reminder that she is only a human being for a tiny moment across the eternity of her servitude.
Den har jag varit lite nyfiken på, men om den finns som TV-serie nu så tror jag att jag kanske hoppar boken. Spara in lite tid 🙂
GillaGilla
Dagarna korta och kvällarna mörka än, lånade boken men den blev inte läst, tack för smakbiten.
GillaGilla
Det blir nog TV-serie för mig. Mest för att det kanske fungerar i undervisning. Men tack för smakbiten.
GillaGilla
Jaså finns den som serie, sonen har amazon så då kan jag se den. Boken har jag nog med.
GillaGilla
Har läst denna och Nickelpojkarna av författaren. Håller på med Harelem Shuffle av författaren. Tycker om hans sätt att skriva.
GillaGilla
Jag tyckte mycket om boken, både handlingen som var spännande och språket som var vackert. Tack för påminnelse och smakbit
GillaGilla
har ännu inte läst något av den här författaren. tack för smakebiten!
GillaGilla
Tyckte mycket om den här och Nickelpojkarna, starka berättelser och bra språk. Kommer läsa fler böcker av författaren. Tack för smakbiten.
GillaGilla
Bara läst Nickelpojkarna. Den var brutal. Men skulle väl skildra verkligheten tyvärr.
Tack för smakbiten.
GillaGilla