Första lördagen i månaden hakar jag på kulturkollutmaningen
Just nu…
… läser jag Än klämtar klockan av Susanne Fellbrink. Det är den tredje delen i hennes deckarserie som utspelar sig i Sundsvall. Jag började läsa den i går kväll och nu har jag sträckläst så jag lär vara klar ganska snart.
… ser jag på Mello. Jo, vi har sett alla deltävlingarna, och det blir Andra Chansen ikväll. Egentligen tycker jag årets upplaga inte är något vidare, men det är ändå musik och glamour, som jag har behov av. Min favorit är Tusse. Annars är vi mittemellan serier, vi såg klart den belgiska serien Enhet 42 i veckan.
… lyssnar jag på country på Spotify som vanligt. Lite senare idag ska jag lyssna på en intervju med Theodor Kallifatides som uppvärmning inför samtalet i Vängåvans litterära sällskap på måndag som jag ska moderera.
…längtar jag efter att kunna gå ut och käka spontant med maken någon kväll. Vi håller oss helt till restriktionerna så nu är det länge sedan.
Just det, Fallbring skulle jag ju läsa! Längtar också efter att kunna gå ut och äta! Mycket vardag blir det …
GillaGilla
Att gå på bio och restaurang längtar jag verkligen efter!
GillaGilla
Jag längtar också efter att kunna göra saker som att gå på bio och äta ute, så mycket längtar jag efter det!
GillaGilla
Vi är verkligen dåliga på att gå ut och äta även i icke-pandemi-tider. Vi är äkta hemmaråttor båda två.
GillaGilla