Fredag vilket på bloggen innebär Mias helgfråga: Besöker du ofta andra bokbloggar och lämnar du då en kommentar? På söndag är det Alla hjärtans dag, brukar du fira det?
Jag är dålig på det, och det är ett dåligt samvete hos mig. Jag förprogrammerar många inlägg, och vardagar så jobbar jag ofta långa dagar, och försöker skippa att sitta framför datorn på kvällen. På helgerna gör jag ett försök, och det blir oftast på söndagar i En smakebit på søndag.
Faktum är att jag funderade på att inte svara på den här helgfrågan. Förra gången jag svarade så här ärligt fick jag uppfostrande kommentarer i kommentarsfältet att det bara handlade om prioriteringar och att det är så enkelt att kommentera. Sådana kommentarer hoppas jag slippa den här gången – de lättar inte stressen det minsta…
Alla hjärtans dag? Nej, vi firar inte det. Har hänt någon enstaka gång, spontant. När jag bodde i USA på 90-talet minns jag att jag köpte ett gigantiskt kort till Alla hjärtans dag. Och jag menar gigantiskt 🙂
Jag är inte heller så bra på att kommentera, trots att jag blir himla glad när folk skriver något inne på min egen blogg. Man kan ju tycka att DET borde få mig att skärpa till mig, men jag har svårt att hinna med allt och får stjäla mig tid till sånt som slösurfande och bloggande. Nej, inga pekpinnar från mig! Vi bloggar ju för att vi tycker det är kul och det är helt ideellt och frivilligt.
GillaGilla
Jag förstår det där med att komma hem sent eftersom jag jobbar kvällar. Lika lite som bloggandet ska ses som ett tvång, lika lite gäller det kommentarerna. Jag försöker kommentera och jag tycker det är jättekul när andra kommenterar hos mig, men det får givetvis inte ses som något tvång. Då blir det inget roligt.
Så ingen uppfostrande kommentar från mig 😉
GillaGilla
Jag är inte den som kommenterar så mycket jag heller. Mest för jag faktiskt är i en tid då jag inte läser så mycket bloggar. Men för jag ska kommentera bör det finnas något att kommentera och ofta känner jag inte för att göra det.
Och jag hatar de där som måste moraliskt racka ner på andra, speciellt då de är ärliga och förklarar varför de inte kommenterar på andras bloggar.
GillaGilla
Ja, kanske handlar det om att prioritera – men då är det väl bra att man prioriterar så att man själv håller ihop. Och att ens barn får mat och har rena kläder att ta på sig. Och att ens djur blir väl omhändertagna… Vi är alla i olika faser i livet. Har man heltidsjobb, lång resväg, små barn, hus, djur och gamla sjuka föräldrar, så kanske man inte prioriterar att kommentera på en blogg, nej.
GillaGilla
Jag önskar att jag vore bättre på att förprogrammera, det skulle lätta en del på stressen, och jag gör mina försök emellanåt men hittills har jag inte lyckats speciellt bra med att skriva en massa i förväg.
GillaGilla
Det är bara att inse ens tid räcker inte till, man kommentar när man kan. Fast det behöver inte vara så långt.
GillaGilla