Dags för Hett i hyllan – inspirerad av Bokföring enligt Monika som skriver så här:
Jag bara gissar nu, men jag tror inte jag är ensam om att ha en del böcker i hyllan som stått där i evinnerliga tider. Är det inte dags att de där, halvt, bortglömda böckerna får ta lite plats och synas? Jo, det tycker jag. Verkligen. Därför kommer de, en efter en, att dyka upp här varje torsdag under rubriken Hett i hyllan. Lite lagom tvetydigt, eller hur? Vad har du för dolda skatter i hyllan?
Vi befinner oss i januari 2019 och det var en månad då rätt många böcker flyttade in hos oss. Tre av dem har dykt upp i Hett i hyllan och här kommer den fjärde. Även den en överraskning från Bokförlaget Polaris: Pow wow av Tommy Orange. Först när jag läser sammanfattningen känner jag mig tveksam. Men nu när jag googlar lite mer så ser jag att det här är en samling berättelser om indianer, med gemensam nämnare att de ska på festivalen Pow wow. Det låter ändå intressant, kanske en bok jag borde prioritera?
En nykter Jacquie Red Feather försöker hitta tillbaka till familjen hon lämnat bakom sig. Det är därför hon är där. Edwin letar efter sin riktiga pappa. Opal Viola Victoria Bear Shield är där för att se den unge Orvil dansa. Han har lärt sig traditionell indiandans på YouTube och ska uppträda offentligt för första gången. De är alla där för Big Oakland Powwows festligheter. De kommer att få uppleva gemenskap och heliga traditioner. Men också förlust, uppoffring och hjältemod.
Har för mig att jag lagt märke till denna tidigare. Känner igen allt med den, men har inte läst den.
GillaGilla
Den här boken verkar också intressant. Den blir jag nyfiken på.
GillaGilla
Den har jag läst och tyckte den var bra.
GillaGilla
Tyckte om den!
GillaGilla