Söndag på bloggen innebär att jag deltar i En smakebit på søndag. Varannan vecka är det Astrid Terese på bloggen Betraktninger som håller i trådarna, och varannan vecka är det Mari på bloggen Flukten fra virkeligheten.
Söndag och nu är vi på hemmaplan igen hela familjen. Efter en del resande är det tvätt och annat praktiskt som gäller. Och att njuta av vår gemensamma ledighet i hemmamiljö, om en månad flyttar äldsta barnet hemifrån.
Vi har just kommit hem från Örebro och ett besök hos svärmor. I torsdags var vi i Nora och jag och maken passade på att gå Mordvandring i Maria Langs spår. Kan varmt rekommenderas! Tre böcker av Maria Lang inhandlades, men de ligger en bit fram i serien. Just nu håller jag på att läsa del sexton av fyrtiotvå böcker! Siden Sammet heter den och utspelas i Stockholm. Hon kom ut med sin första deckare 1949 och den sista 1990. Den här kom ut första gången 1964.
Smakbiten kommer från sid 61.
– Jag hoppas du obducerar utan nåt som helst dröjesmål?
– Christer Wijk, ibland verkar du inte ens ha nått till grundskolans lågstadium. Enligt de bestämmelser som jag vant mig vid får rättsmedicinsk obduktion inte utföras tidigare än tjugofyra timmer efter dödens inträdande.
– Jaha, och när har de tjugofyra timmarna förflutit?
– Du menar…?
– Jag menar precis det. När inträdde den död som du enligt bestämmelserna har att rätta dig efter?
– Det – tusan må ta dig – det har jag ingen aning om. Nån gång igår eftermiddag, igår kväll, i natt, välj det som passar dig. Det förefaller i vilket fall som helst som om likstelheten höll på att ge med sig.
– Jag måste säga att du varit till en kolossal hjälp. Så, så, krevera inte, när man är så fet som du är det inte nyttigt för blodtrycket. Bara en fråga till.
– Jag svarar inte på fler stupida frågor.
Lang vill jag läsa, tack för smakbiten.
GillaGilla
Jösses, 42 delar! Känns för jobbigt att ens tänka på att påbörja det 🙂
GillaGilla
Oj, det var många böcker. Jag kan inte minnas att jag läst något av Lang.
Tack för smakbiten.
GillaGilla
Langs böcker är alltid bra och väldigt trevliga att läsa. Tack för smakbiten!
GillaGilla
Jeg har lest mange Maria Lang bøker, men fordi tittelen blir forandret vet jeg ikke om jeg har lest denne. Det var et forlag i Norge (som er borte nå) som begynte å gi ut Maria Lang bøker på nytt. Så etter jeg hadde lest dem lette jeg på bibliotek rundt i Norge og fant noen av dem som ble gitt ut på -60 og -70-tallet. Jeg liker henne godt med andre ord 🙂
Ha en riktig fin søndag!
GillaGilla
Hm, ja den har jag läst. Det är några delar men som tur är de ju trevliga att läsa och lättlästa 😉 Tack för smakbiten!
GillaGilla
Jag hittade flera Maria Lang-deckare på loppis igår!
GillaGilla
Christer Wijk finns faktiskt på Facebook 🙂 Tack för smakbiten!
GillaGilla
Den läste jag (tror för andra gången, inte säker) för ett par år sedan. Tack för smakbiten!
GillaGilla
Ha ha! Jag måste läsa Lang!
GillaGilla
har läst några stycker Lang men inte denna. tack för smakebiten!
GillaGilla
Rodnande medger jag att jag inte läst Lang, det beror bara på att jag inte fastnat i deckarträsket. Men jag tycker du är mycket ambitiös som ska läsa hela serien! Tack för smakbit, trevlig söndagsafton
GillaGilla
Jag har nog läst 5-6 böcker av Maria Lang. Har en hel del kvar då alltså. Tack för smakbiten! Njut av lden gemensamma ledigheten-
GillaGilla