Äntligen fredag och vi inleder den första adventshelgen för i år. Dags för veckans helgfråga vecka 48: Har du spanat in några böcker med jultema som du vill läsa? Bonusfråga: Hur firar du 1:a advent?
Egentligen har jag fullt med läsning men nog vore det mysigt med lite julläsning. Har läst Vaxade pärlor och brända hjärtan av Ewa Klingberg som jag varmt kan rekommendera (inte bara som julläsning)! Förra året så spanade jag in Jeanette Wintersons 12 berättelser och 12 festmåltider för 12 dagar. Den vill jag gärna läsa. Av nya böcker i flödet så skulle jag kunna tänka mig att läsa 24 goda gärningar av Jenny Fagerlund skulle jag kunna tänka mig Brutna ben och brustna hjärtan av Maria Ernstam. Ja, ni märker att det är feelgoodbehovet som ska tillfredställas!
1:a advent på söndag. Firas genom att tillbringa förmiddagen i tvättstugan 😉
Nej – inte bara förstås. Firandet blir helt traditionsenligt med adventsfika med familjen. Glögg, pepparkakor, lussebullar, levande ljus och julmusik ska det vara.
Sen ska visst sonens klass sälja julfika på skyltsöndagen så det blir en sväng ner dit också.
Jeanette Wintersons 12 berättelser är helt underbar, både jul och recept, glögg har en hunnit längta efter.
GillaGilla
jag står gärna över glöggen. tar kanske ett glas vin istället
GillaGilla
Ewa Klingbergs bok har jag tänkt läsa nu i december.
GillaGilla
Det finns så många bra böcker.
GillaGilla
Glögg är gott men det måste vara starkvinsglögg.
GillaGilla
Det blev en saffransbulle till fikat hör hemma, men det har inte blivit några lussekatter än.
GillaGilla
Saffranskaka blir det allt på söndag. Tänker nog läsa Anna Fredrikssons 11 nätter före jul.
GillaGilla
Tycker det är kul att det kommit fler och fler julböcker, de kan vara riktigt mysiga
GillaGilla
Feelgood känner jag inte alls för i år, men det kanske går över. 😉
GillaGilla
Tvättstugan låter inte så kul men fika låter mycket bättre.
GillaGilla
Ping: Veckans topplista v. 49: Böcker som utspelar sig vid jul | Lottens Bokblogg