Dags för Hett i hyllan – inspirerad av Bokföring enligt Monika som skriver så här:

Jag bara gissar nu, men jag tror inte jag är ensam om att ha en del böcker i hyllan som stått där i evinnerliga tider. Är det inte dags att de där, halvt, bortglömda böckerna får ta lite plats och synas? Jo, det tycker jag. Verkligen. Därför kommer de, en efter en, att dyka upp här varje torsdag under rubriken Hett i hyllan. Lite lagom tvetydigt, eller hur? Vad har du för dolda skatter i hyllan?

I Hett i hyllan har jag nu nått fram till december 2015, närmare bestämt julafton 2015. Som vanligt fick jag en härlig hög med böcker, hela nio stycken. Tyvärr ligger flera av dem olästa, så nu blir det flera inlägg på raken. Inlägg nummer fyra är det här, och det är det sista. Fyra olästa av nio böcker är inte så illa… Här är det återigen en serie som jag börjat på men inte fortsatt på. Boken är The Janus Stone av Elly Griffiths, den andra delen i serien om Ruth Galloway. Jag har läst den första, träffat Elly Griffiths (eller Dominca de Rosa som hon egentligen heter), och det finns ingen speciell orsak till att jag inte fortsatt på serien faktiskt. Mer än att det finns så väldigt många serier..

The discovery of a child’s skeleton lays bare terrible secret’s from Norwich’s past in the second gripping mystery for Dr Ruth Galloway. A must-read for fans of Val McDermid and Ann Cleeves.’The setting is enticingly atmospheric . . . a really intelligent murder story’ IndependentDr Ruth Galloway’s forensic skills are called upon when builders, demolishing an old house in Norwich, uncover the bones of a child – minus the skull – beneath a doorway. Is it some ritual sacrifice or just plain straightforward murder? Ruth links up with DCI Harry Nelson to investigate. The house was once a children’s home. Nelson traces the Catholic priest who used to run the place. He tells him that two children did go missing forty years before – a boy and a girl. They were never found. When carbon dating proves that the child’s bones predate the home and relate to a time when the house was privately owned, Ruth is drawn ever more deeply into the case. But as spring turns into summer it becomes clear that someone is desperate to put her off the scent by frightening her to death…