Veckan har gått fort och det är söndag igen. Och då är det dags för En smakebit på søndag som Flukten fra virkeligheten håller i. Vi som deltar ger en liten smakbit ur boken vi läser. Det är mycket intressant men fullständigt förödande för att-läsa-listan…
Den här veckan har jag läst mest ungdomsromaner men igår började jag på en ny bok, och nu en deckare. Det är Någon att lita på av Hans-Olov Öberg. Jag läste hans första bok i serien om Elias och Benny i våras, Djävulens tonsteg - min recension kan du läsa här. Förra veckan blev jag kontaktad av förlaget som undrade om jag var intresserad av den här boken. Så klart jag var! Recensionsdatum är 17 september så jag kommer inte att avslöja vad jag tycker om boken.
Medan Djävulens tonsteg utspelade sig 1978 är vi nu förflyttade till 1987. En ung kvinna hittas brutalt våldtagen i sin lägenhet i Västerås. Kort därefter hittas en man misshandlad och kastererad och det finns likheter mellan fallen.
Nu spelade Red Hawk en historia om Luca, en tjej med stark integritet på andra våningen. Även den lämplig att dansa till med fullkontakt.
- Vad tänker du på? frågade Yvonne knappt hörbart.
- Att du är mycket roligare än Iggy Pop, svarade Elias. Och att jag känner dörrvakten därnere.
- Gör du?
- Japp, det är Rudde. Han var min idol när jag gick i sjuan, åttan. Starkast på Fryxellska, tyngdlyftare, ordningsvakt och fritidsledare. Alla killars förebild. Innan Rambo och Magnus Uggla tillsammans fick folk att tro att mycket muskler var synonymt med hjärnbrist.
- Sjuan, tänkte Yvonne högt. Då var min förebild Olivia Newton-John.

Takk for smakebiten på en regntung dag!
Tack! Från ett soligt Sundsvall:-)
Takk for smakebiten!
Ha en fin søndag!:)
Tack!
Åh, du ljuva 80-tal. Jag blev helt nostalgisk av den lilla smakbiten
Ja visst blir man:-D
Tusen takk for smakebiten! Kos deg med boken og ha en fin dag!
Tack så mycket!
Det var en smakebit full av gamle minner
Ja, visst är det:-D
Verkar vara en spännande bok
Jo, den är spännade. Jag gillar berättarstilen!
En fin smakebit! Det hørtes ut som en morsom krim, kanskje mest for meg som er så gammel at jeg husker hvordan det var i 1987
Ønsker deg en fin søndag!
Tack. Jag tror böckerna passar bäst för oss som upplevt tidsepokerna. Jag är ungefär i Elias ålder så det blir väldigt nostalgiskt;-)
Herlig smakebit! Jeg synes også at omslaget er skikkelig kult
God søndag!
Tack själv. Ja, bägge omslagen är rätt annorlunda.-)
Hvis du leser sånn litteratur som ”Ulikhetens pris” på jobb, må du ha en veldig spennende jobb, vel?
God søndag!
De här böckerna läste jag om i någon annan blogg … Bokhora kanske. Verkar ganska intressanta. Men jag är väl tvungen att skaffa den inbundna versionen av den första, för pocketomslaget är inte lika coolt.
Takk for smakebit fra denne boken som jeg ikke har hørt om før, virker som en nervepirrende historie!
Ha en fin uke
Pingback: “Någon att lita på” av Hans-Olov Öberg « Lottens Bokblogg